Hitel Monitor

Óvatos ébredezés a pénzügyi téli álomból

Kaszás Gábor
szerkesztő, Index
2024. I.
2023-ban viszonylagos sötétség borult a háztartásokra pénzügyi szempontból. 2024-ben azonban várhatóan egyre erősebben világít majd a gödörből a felszín felé vezető út fénye. Az ébredezés egyelőre óvatos, ám a kilátások optimizmusra adnak okot az emberek részéről, akik ezzel egyidőben egyre inkább számítanak tudatos tervezőnek pénzügyeiket illetően.

Tavaly satuféket nyomott a hitelpiac, mindezt a Magyar Nemzeti Bank 2023-ra vonatkozó adatai is megerősítik. Az emberek hitelfelvételi kedve – bár kényszerből (magas kamatok, kiürülő lakossági kasszák) – drasztikusan visszaesett. A háztartási, vagyis lakossági hitelekre (lakáscélú hitel, személyi kölcsön, szabad felhasználású hitel, gépjárműhitel stb.) felvett összeg közel harmadával maradt el az egy évvel korábbitól, ugyanakkor az év vége fellendülést hozott. A visszaesés nem túl meglepő, hiszen oly mértékben szállt el az alapkamat és ehhez kapcsolódóan a hitelkamatok, amire hosszú évek óta nem volt példa.

Az év végi fellendülés azonban már az alagút végén pislákoló fényt jelentheti. Úgy tűnik, az elmúlt nagyjából másfél év apokaliptikus hangulata a múlté, az emberek kezdenek ébredezni a pénzügyi téli álomból. Igaz, egyelőre csak a szemek óvatos törölgetése zajlik.

Ebbe a sorba illeszkednek a legfrissebb Cofidis Hitel Monitor felmérés eredményei, miszerint a háztartások összességében stabilnak látják anyagi helyzetüket, és csökkent az emiatt aggódok aránya. És bár a hitelfelvételi hajlandóság lényegében nem változott, a hitelkamatok várható csökkenése a bankfiókokba, a hitelintézetekbe szólíthatja a lakosságot.

Megfontolt haladás

A lakosság egyre inkább a fontolva haladás útján korzózik a pénzügyek ösvényén. Az utóbbi években gyakorlatilag nemcsak a 10 millió futball szövetségi kapitány, hanem a 10 millió közgazdász országa is lettünk. Ám ennek pozitív hozadéka is kidomborodik, mégpedig a tekintetben, hogy az emberek egyre tudatosabb attitűdök menték hozzák meg pénzügyi döntéseiket. A már említett felmérés eredményei szerint igaz ez a hitelfelvétel folyamatára is: az ebben gondolkodók egy előminősítés keretében előre megnéznék, hogy mennyi hitelt kapnak.

Kiváltképp érvényes ez egy olyan év után, mint a 2023-as volt, amikor is az infláció igencsak magas szintekre kúszott, míg a fizetések értéke folyamatosan csökkent. Az emberek pedig igazodtak a historikus sémákhoz, vagyis olyan attitűddel szervezték mindennapi megélhetőségüket, ami magas inflációval kézben járó reálbércsökkenés esetén általános: jelesül, visszafogták költéseiket, igyekeztek őrizni megtakarításaikat, valamint a magas kamatok hatására kivonták magukat a hitelpiacról.

Észszerű gondolkodás ereszt gyökeret

A sokkból való gyors felocsúdást jól példázza az energiaárak alakulása, amelyek gyorsan elérték a Mount Everestet, majd a csúcs túloldalán viszonylag hamar vissza is ereszkedtek a korábbi szint közelébe. A sokk azonban nem múlt el nyomtalanul az emberekben, és láthatóan elébe szeretnének menni egy hasonlóan váratlan, ám a mindennapi életre, na meg a pénztárcára nézve igencsak kedvezőtlen történésnek.

A Cofidis Hitel Monitor felmérésből kiderül, hogy a megkérdezettek – mint immár két éve valamennyi felmérés esetén – ezúttal is lakásfelújításra, korszerűsítésre költenének leginkább. Előkelő helyen végzett a bevételek és kiadások egyensúlyba hozatala, ami megint csak a tudatosságban bekövetkező pozitív változásokról árulkodik.

A családi kasszákból hiányzó összeg nem változott, a háztartásoknak továbbra is több pénzre lenne szüksége annál, mint ami rendelkezésre áll. Ám azok aránya csökkent, akik nem jönnek ki jövedelmükből, vagyis az anyagi helyzet szubjektív érzete pozitívabb képet fest.

Tízből mindössze egy ember gondolja úgy, hogy 2024 számára a túlélésről és nem a tervekről szól majd. A tervezés azonban óvatosan zajlik, ami jól szemlélteti, hogy a legjellemzőbb gondolat a takarékoskodás, a többség kétszer meggondolja, mire és mennyit költ, sokan még költségvetést is készítenek. A javuló inflációs adatok és a növekedési optimizmus mellett tehát a háztartások óvatosak a terveikben. A jövő bizonytalanságaira való felkészülés igénye jelenleg még erős. Ám, ha a vállalatokhoz hasonlóan a háztartásoknak is kellene éves pénzügyi beszámolót készíteni, nagy valószínűséggel a 2024-es tételsorok biztatóbban festenének az egy évvel korábbiaknál.

Kaszás Gábor
szerkesztő, Index

Gazdasági-közéleti újságíró, az Index gazdasági rovatának szerkesztője. Közel 12 éve aktív az írott online sajtóban, illetve a televízióban. Pályafutását 2012-ben a Hír TV-nél kezdte, majd a Világgazdasághoz került. 2022 óta dolgozik az Indexnél újságíróként, illetve szerkesztőként. Főként a gazdaság „közéletibb” vonala áll hozzá közelebb. Fő területei közé az ingatlanpiac, a pénzügyi piac, valamint a fenntarthatóság és a környezetvédelem tartoznak.

További cikkek
Pénzügyi döntéseiben rugalmasabb az Y és a Z generáció?
Pénzügyi döntéseiben rugalmasabb az Y és a Z generáció? Kutatás
Pénzügyi döntéseiben rugalmasabb az Y és a Z generáció?

Az otthonról hozott példát még meghatározónak tartja, ám kevésbé adná azt tovább saját gyermekeinek az Y és a Z generáció. A baby boomerek mértékletesek, a fiatalok azonban már másképp gondolkodnak a pénzről: többet engednek meg maguknak, nyitottabbak az értéktálló befektetési formákra, és kevésbé szkeptikusak a hitelekkel – derült ki a Cofidis Hitel Monitor reprezentatív kutatásából.

2024.05.14
Legyél óvatos a pénzügyeidben – tényleg csak ez számít?
Legyél óvatos a pénzügyeidben – tényleg csak ez számít? Vélemény
Legyél óvatos a pénzügyeidben – tényleg csak ez számít?

Addig nyújtózkodj, amíg a takaród ér – hallottuk szüleinktől és mondjuk el a gyerekeinknek. De biztos, hogy a pénzügyi óvatosság az egyetlen tudás, amit érdemes átadnia egyik generációnak a másik számára?

2024.05.14
Ami a hálószobatitkoknál is nagyobb tabu: „te mennyit keresel?”
Ami a hálószobatitkoknál is nagyobb tabu: „te mennyit keresel?” Vélemény
Ami a hálószobatitkoknál is nagyobb tabu: „te mennyit keresel?”

Társadalmi interakcióink máig tele vannak tabutémákkal, az egészségügyi problémákra, a hálószobatitkokra vagy az ember hitére egyenesen illetlenség kerek-perec rákérdezni. Mégis van egy téma, amitől talán mindennél jobban feszengünk: ez pedig az anyagiak, pontosabban a fizetés kérdése. Ha erre terelődik a szó, hárítunk, hebegünk-habogunk, magyarázkodunk, vagy csak azt valljuk be, hogy elégedettek vagyunk-e az összeggel. Szégyelljük, ha túl alacsony, ha pedig túl magas, a feszültségek elkerülése érdekében hallgatunk róla – hát még, ha munkálkodik bennünk egy jó adag imposztorszindróma!

2024.05.14
{FOOTER_JS}