Hitel Monitor

6+1 tipp, hogy te urald a pénzed

Gerhát Réka
Coaching pszichológus, a Megoldásközpont alapító-főszerkesztője
2021. III.
Lássuk be, a legtöbben kisebb-nagyobb mértékben hajlamosak vagyunk a túlköltekezésre. Valószínűleg olvastunk is a megtakarítások és pénzügyi tudatosság fontosságáról, mégsem vagyunk urai a pénztárcánknak. De miért megy ez ilyen nehezen? És mit tehetünk annak érdekében, hogy javítsunk a helyzeten?

A kutatások (lásd pl. Cofidis Hitel Monitor, 2021) rámutatnak, hogy tudatosabbnak gondoljuk magunkat, mint amilyenek 10 éve voltunk, az anyagi helyzetünk mégsem az elvárásaink szerint alakul. Hogy utánajárjak az ellentmondásnak, a napokban posztoltam egy bejegyzést a közösségi médiában, amiben a következő kérdést tettem fel: „Amennyiben nincs pénzügyi terved, nem tudatosan költesz a mindennapjaid során, mit mondanál, mi ennek az oka?”

A válaszok sokatmondóak:

  • „Már attól elönt a szorongás, ha arra gondolok, hogy átláthatóbbá kellene tenni a pénzügyeimet. Jobb nem tudni, mennyit költök havonta.”
  • „Olyan kevés a fizum, hogy nincs mit tervezni. L ”
  • „Írok bevásárlólistát, de amikor olyasmit szeretnék, ami nem szerepel rajta, csak elcsábulok, aztán remélem, hogy minden rendben lesz a hónap végén…”
  • „Nem tudom. Mindig bűntudatom van, ha rendelek valamit, de mégsem tudok leállni.”

Mi a közös bennük? Mindegyik nagyon erős érzelmi töltettel bír. Szorongás, vágyódás, csábítás, bűntudat…

A pénzügyi magatartás jéghegymodellje (vö. Kovács & Mészáros, 2015)

Még ha vannak is pénzügyi alapismereteink, többnyire a mélyben meghúzódó érzelmek, attitűdök, értékek, hiedelmek irányítanak minket.

„Én racionálisan döntök! Vagy mégsem?”

Bár abban a hitben élünk, hogy urai vagyunk a helyzetnek, a döntéseink nagy része érzelmi alapú. Vásárlásaink során gyakran ellepnek minket érzelmi hullámok: a szorongás csillapításának vágya – egy kis shoppingolással. A kimerültség miatt nincs kapacitásunk pénzügyi tervet készíteni (vagy tartani magunkat hozzá), és könnyebb minket manipulálni: a reklámok, az akciók, a polcokon vagy webshopok-ban való elhelyezések mentén impulzívan költekezünk.

A bankkártyás fizetés pedig megkönnyítette az életünket, azonban van árnyoldala is. Ma már nem szó szerint a zsebünkből adjuk ki a pénzt, ezért sokszor nem is tudatosítjuk, hogy mennyit költünk.

Nézzük, mit tehetünk azért, hogy szép lassan kiépítsük a pénzügyi tudatosságunkat!

6+1 tipp a pénzügyi tudatosságért

Sokszor halljuk, hogy a tudatosság a kulcs, talán kaptunk is már néhány pénzügyi tanácsot, azonban mélyebb, kézzelfogható, praktikus tippek hiányában valahogy elmaradt a siker.

1. Önismeret

Ahhoz, hogy változtatni tudjunk, látnunk kell a kiindulópontot. Vizsgáljuk meg, hogy mennyire jellemző ránk az impulzív túlköltekezés; mi gátol abban, hogy tudatos megtakarítóvá váljunk? Talán már gyermekként sem volt előttünk jó példa? Vagy túlságosan stresszesek a mindennapjaink?

2. Stressz- és szorongásoldás

A pénzügyi káosz valahol a szorongásban gyökerezik. Gyakran úgy érezzük, nem érhetjük el a vágyott jólétet, azt a szintet, amivel megelégednénk. Ha előrevetítjük, hogy milyen nehéz is pénzügyi tervet készíteni, már az agyalásba is belefáradunk. Egyszer kudarcot vallunk, ezért feladjuk.

A mindfulness, azaz a tudatos jelenlét gyakorlása mankóként szolgálhat: segít abban, hogy kilépjünk a robotpilóta üzemmódból, és tudatosabban éljünk.

3. Pénzügyi célok és sikerek

Érdemes egy számunkra valóban értékes fő célban (pl. autóvásárlás 2 év múlva) és ehhez rendelt havi vagy negyedéves alcélokban gondolkodnunk, hogy nyomon követhessük a haladásunkat. Írjuk le a célt és a mérföldköveket egy jól látható helyre, így könnyebb lesz motiválni magunkat, még a nehéz napokon is.

Amennyiben céljaink gyorsabb elérése érdekében hitelfelvétel mellett döntünk, kiemelten fontos, hogy tájékozódjunk annak feltételeiről. A törlesztőrészlet mértékét nemcsak a jelenlegi anyagi helyzetünkhöz érdemes igazítanunk, hanem gondolnunk kell a nem várt eseményekre is. A törlesztőrészletnek még megváltozott anyagi helyzet mellett is vállalhatónak kell lennie számunkra, és jó, ha van két-háromhavi fizetésnek megfelelő vésztartalékunk.

Másrészt ne feledkezzünk meg az ünneplésről! Minden részcélhoz rendeljünk valami kis jutalmat, és ha sikerül elérni, ajándékozzuk meg magunkat.

4. Átlátható költségvetés

Terveznünk és látnunk kell, hogy mennyit költünk! A Wallet nevű applikációt ajánlom, ami statisztikát készít, de teljesen jól működhet egy Google Drive-on létrehozott táblázat is. A lényeg, hogy olyan eszközt válasszunk, ami kéznél van, és bármikor szerkeszthető.

5. „Elég jó” bevásárlólista

A bevásárlólista akkor hatékony, ha komolyan vesszük, azonban ne a tökéletességre, hanem az elég jóra törekedjünk. Ha 80%-ban betartjuk, az már szuper. Határozzuk el, hogy maximum 1-2 dolgot vehetünk pluszban, engedjük meg a rugalmasságot – ésszerű kereteken belül.

Online vásárlás esetén a megrendelés előtt várjunk 2-3 napot, és csak akkor vegyük meg, ha még mindig úgy érezzük, szükségünk van az adott dologra.

6. Jövőtervezés, öngondoskodás

Bizakodásra ad okot, hogy az elmúlt 10 évben több megtakarításunk lett (Cofidis Hitel Monitor, 2021), azonban még így is kevesen gondolunk a jövőnkre. Érdemes átkeretezni a dolgot! Minél hamarabb vágunk bele a megtakarításba, annál kevesebb pénzt kell hónapról hónapra félretennünk, és annál nagyobb biztonságban, nyugalomban élhetünk.

+ 1: A társas támasz ereje

Nekünk kell tennünk a fejlődésünkért, nem kell azonban egyedül maradnunk az úton! Társakkal mindig könnyebb, ezért amennyiben lehetséges, vonjuk be a párunkat / a családot / barátokat, és tervezzünk együtt, biztassuk egymást.

Ha pedig jól jönne egy szakértő támogatása – akár a stresszoldásban, akár egy átgondolt öngondoskodási terv elkészítésében, bátran kérjünk segítséget!

Gerhát Réka
Coaching pszichológus, a Megoldásközpont alapító-főszerkesztője

A szerző pszichológus, brief coach, valamint mindfulness alapú stresszkezelés tanárjelölt. A Debreceni Egyetem Pszichológiai Intézetének oktatója és a Megoldásközpont Pozitív Pszichológiai Magazin alapító-főszerkesztője. A Magyar Coaching-Pszichológiai Egyesület kutatója, s doktori disszertációjában az executive brief coaching hatékonyságát vizsgálja.

További cikkek

Nincs karácsony hitel nélkül?

Nincs karácsony hitel nélkül? Vélemény

Nincs karácsony hitel nélkül?

Az elmúlt évek inflációja komolyan megterhelte a magyar háztartások pénztárcáját. A 2023-as év során az árak átlagosan 17,6 százalékkal emelkedtek a KSH adatai szerint, és bár idén az inflációs ráta várhatóan 4,5 százalék körülire csökkenhet, a megélhetési költségek még mindig magas szinten állnak. Az év utolsó hónapjaiban, különösen a november-decemberi időszakban, az ünnepek és az akciók (mint például a Black Friday) további kiadásokra ösztönzik a fogyasztókat, ami tovább növeli a pénzügyi terheket.

2024.11.07

Mintegy 100 ezer forintot szánnak a magyarok az idei karácsonyra

Mintegy 100 ezer forintot szánnak a magyarok az idei karácsonyra Kutatás

Mintegy 100 ezer forintot szánnak a magyarok az idei karácsonyra

Az ünnepekre átlagosan 102 ezer forintos kerettel számolnak a magyarok, akik pedig ajándékoznak, 46 ezer forintot költenének a meglepetésekre. Igazi zöld fenyő kevés család otthonát díszíti, a többség ugyanis már műfenyőt állít. A karácsonyi nagybevásárlást intézők 74 százaléka az ünnepi falatokhoz is szívesen választ majd saját márkás élelmiszereket – derült ki a Cofidis Hitel Monitor reprezentatív kutatásából.

2024.11.07

Jobb adni, mint kapni - avagy 4 tipp, hogy a karácsonyi ajándékozás örömmel teljen

Jobb adni, mint kapni - avagy 4 tipp, hogy a karácsonyi ajándékozás örömmel teljen Vélemény

Jobb adni, mint kapni - avagy 4 tipp, hogy a karácsonyi ajándékozás örömmel teljen

Ahogy közeleg az advent, egyre izgatottabban várjuk a karácsony ünnepét. Csakhogy a várakozás sokszor nemhogy örömmel, de rengeteg stresszel párosul. Tényleg jobb adni, mint kapni? Tippjeink segítségével bebizonyítjuk: van megoldás arra, hogy kiiktassuk a stresszfaktort, és ne csak a gyerekek számára legyen igazán meghitt a szeretet ünnepe.

2024.11.07