Hitel Monitor

Ki a családban a pénzügyminiszter?

Herman Bernadett
Napi.hu szakújságírója, a Financiológus rovat szerkesztője
2022. I.
Magyarországon a KSH adatai szerint egyre jobban élnek az emberek, a bérek gyorsabb ütemben emelkednek, mint az árak, és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) negyedévről negyedévre közzétett, a háztartások vagyonáról szóló adatai szerint is egyre több pénz van a családoknál. Ezekből a statisztikákból ki lehet ugyan számolni az átlagot, elosztani a teljes vagyont a valamivel több mint négymillió háztartás számával, de a jellemző középértéket nem kapja meg az újságíró.

Ezt a hiányt nem pótolja ugyan teljes mértékben, de sok mindent megvilágít a Cofidis Hitel Monitor friss felmérése. Azt eddig is sejteni lehetett, hogy a covid járvány idején a legtöbbet a sokat fogyasztó, eleve magasabb jövedelmű háztartások tudták megspórolni, ott maradhatott bent a családi kasszában az elmaradt külföldi nyaralás, a síelés, az éttermi vacsorák ára. Azok a családok, amelyeknél a jövedelem jelentős részét elvitték az olyan napi kiadások, mint az élelmiszerek vagy a rezsi, sokkal kevesebbet tudtak félretenni. Az ilyen családok kasszájában továbbra is lehet hiány, ami a jelenlegi infláció mellett, ami a KSH szerint az alapvető élelmiszereket nagyobb mértékben érinti, mint más termékeket vagy szolgáltatásokat, akár még tovább is nőhet.

A Cofidis felmérése szerint egy átlagos családnál most havonta 100 ezer forint hiányzik a kasszából, és a családok kétharmadának hiányos a családi kasszája, az egyedülállóknak pedig csaknem a háromnegyede nem tud kényelmesen megélni a jövedelméből. Javíthatott ezen a februárban megkapott az szja-visszatérítés, illetve a 13. havi nyugdíj, az MNB adatai szerint a második hónapban jelentősen csökkent a folyószámlahitelek mennyisége, vagyis a valóban hiányos családi kasszákban ez a támogatás betömhetett kisebb-nagyobb lyukakat.

Hogy kik lehetnek azok, akiknek a hónap végén mínuszba kerül a bankszámlájuk? A felmérés szerint számos gyerekes családnál jelentkezik hiány. A leszakadó térségben élők és az alacsonyabb iskolázottságúak anyagi helyzetét pedig az is nehezíti, hogy ők azok, akiknek a legnagyobb arányban kell támogatniuk a rokonaikat. Ilyen támogatásra szoruló családtag lehet például az egyetem miatt másik városba költözött gyerek, az alacsony nyugdíjat kapó, megtakarítással nem rendelkező szülő vagy a munkaerőpiacon nem annyira kapós rokon.

Nem különösebben meglepő eredménye a kutatásnak, hogy könnyebben átvészelik a nehézségeket azok, akik nem csak érzelmileg, de anyagi értelemben is számíthatnak a párjukra. A közös kasszán való életet az állam is támogatja, számos családtámogatás csak azok számára érhető el, akik hivatalosan is kimondják az igent. Ilyen például a babaváró támogatás vagy a megelőlegező csok. Ezek a programok is valószínűleg hozzájárultak ahhoz, hogy a házasságkötések száma Magyarországon látványosan megugrott, tavaly már 72 ezer pár járult az anyakönyvvezetők elé.

A kutatásnak ugyan nem volt célja, de ugyanakkor érdekes kérdés az is, hogy milyen gyakran fordul elő, hogy az egymástól elhidegült párok a különféle anyagi béklyók: közös hitel, csok, babaváró támogatás miatt nem képesek különválni. Beszédes viszont, hogy a 18-29 év közötti fiatalok, akik közül sokan még nem tervezik a gyerekvállalást, az idősebbeknél jóval erősebben ragaszkodnak ahhoz, hogy anyagi értelemben függetlenek maradjanak a párjuktól.

A szakemberek azt is tudják, a legtöbb családban nincs katonás rend odahaza a pénzügyekben. A felmérések szerint a családok legfeljebb ötödében vezetnek háztartási naplót, tartják nyilván precízen a bevételeket és a kiadásokat. Ez alapján nem csoda, hogy hiába élnek közös kasszán a párok, nem ismerik jól a partnerük pénzügyi helyzetét, azt sem mindig tudják, ki mit fizet a háztartás kiadásai közül.

Ha nincs ebből vita, akkor ez persze nem baj. A legfontosabb kérdés úgyis az: ki odahaza a pénzügyminiszter, ki készíti a költségvetést. Ezen a téren pedig a férfiak és a nők egyaránt úgy érzik, a párjuk sokkal gyakrabban hallgat rájuk, mint ahogyan ők a párjukra, vagyis a pénzügyi döntésekben családon belül megvalósul az egyenrangúság.

Herman Bernadett
Napi.hu szakújságírója, a Financiológus rovat szerkesztője

Újságírói pályafutását több mint 20 évvel ezelőtt az Indexnél kezdte, első írása a technológiai rovatban jelentek meg, Hamarosan a gazdasági témák felé fordult, azon belül is a pénzügy lett a kedvenc területe. Több gazdasági lapnál dolgozott, újságíró volt a nyomtatott Napi Gazdaság tőzsde rovatánál, a HVG-nél, a Magyar Hírlap gazdasági rovatánál, majd a Magyar Tőkepiacnál. Több mint egy évtizeden át erősítette a Világgazdaság csapatát szerkesztőként és újságíróként is, eközben a Manager Magazin befektetési rovatát is vezette. 2019 óta a Napi.hu pénzügyi szakírója. Több éven át volt zsűritag a Mastercard Év bankja versenyében, emellett a Magyar Bankszövetség Ciklusváltó évek, párhuzamos életrajzok című könyvnek is az egyik szerzője.

További cikkek
Pénzügyi döntéseiben rugalmasabb az Y és a Z generáció?
Pénzügyi döntéseiben rugalmasabb az Y és a Z generáció? Kutatás
Pénzügyi döntéseiben rugalmasabb az Y és a Z generáció?

Az otthonról hozott példát még meghatározónak tartja, ám kevésbé adná azt tovább saját gyermekeinek az Y és a Z generáció. A baby boomerek mértékletesek, a fiatalok azonban már másképp gondolkodnak a pénzről: többet engednek meg maguknak, nyitottabbak az értéktálló befektetési formákra, és kevésbé szkeptikusak a hitelekkel – derült ki a Cofidis Hitel Monitor reprezentatív kutatásából.

2024.05.14
Legyél óvatos a pénzügyeidben – tényleg csak ez számít?
Legyél óvatos a pénzügyeidben – tényleg csak ez számít? Vélemény
Legyél óvatos a pénzügyeidben – tényleg csak ez számít?

Addig nyújtózkodj, amíg a takaród ér – hallottuk szüleinktől és mondjuk el a gyerekeinknek. De biztos, hogy a pénzügyi óvatosság az egyetlen tudás, amit érdemes átadnia egyik generációnak a másik számára?

2024.05.14
Ami a hálószobatitkoknál is nagyobb tabu: „te mennyit keresel?”
Ami a hálószobatitkoknál is nagyobb tabu: „te mennyit keresel?” Vélemény
Ami a hálószobatitkoknál is nagyobb tabu: „te mennyit keresel?”

Társadalmi interakcióink máig tele vannak tabutémákkal, az egészségügyi problémákra, a hálószobatitkokra vagy az ember hitére egyenesen illetlenség kerek-perec rákérdezni. Mégis van egy téma, amitől talán mindennél jobban feszengünk: ez pedig az anyagiak, pontosabban a fizetés kérdése. Ha erre terelődik a szó, hárítunk, hebegünk-habogunk, magyarázkodunk, vagy csak azt valljuk be, hogy elégedettek vagyunk-e az összeggel. Szégyelljük, ha túl alacsony, ha pedig túl magas, a feszültségek elkerülése érdekében hallgatunk róla – hát még, ha munkálkodik bennünk egy jó adag imposztorszindróma!

2024.05.14
{FOOTER_JS}