Aligha találhatunk olyan magyart, akit ne érintettek volna az elmúlt évek viszontagságai. Szerencsére mára már kiheverhettük valamelyest a vírushelyzettel kezdődő, háborúval és masszív inflációval folytatódó megterhelő időszakot. Érezhető, hogy némileg visszatért a fogyasztói bizalom, az áremelkedés mértéke visszahúzódott, 2023 ősze óta az irányadó kamatok is érdemi csökkenésnek indultak, a bérek is növekedtek.
A viszontagságos évek után 2024-ben a hitelpiacon szemmel is jól látható a fellendülés; a hitelek ára mérséklődött, míg a hitelfelvételi kedv szignifikánsan emelkedett. A fedezetlen hitelek költsége csak az idei évben is jelentősen csökkent, a legkedvezőbb kamatokat tekintve csaknem 2,5 százalékponttal kaphatunk olcsóbban személyi hitelt most, mint az év elején. Ez pedig a magyarok hitelfelvételi kedvére is jó hatással van: közel 7,5 ezerrel többen vettek fel idén júliusban ingatlanfedezetet nem igénylő kölcsönt, mint 2023 azonos időszakában.
Ezt támasztják alá a negyedévente megjelenő Cofidis Hitel Monitor legfrissebb kutatási eredményei is: a magyar háztartásoknak az aktuális anyagi helyzetük és a következő időszakban várt változások terén is enyhén pozitív a megítélése az előző negyedévhez képest, 27-ről 32 százalékra nőtt azok aránya, akik kényelmesen megélnek. Emellett pedig a családi kassza hangulatindexe is pozitívabb képet fest a tavalyi eredményeknél.
Az is jól látható, hogy egyre nő a nagyobb kölcsönösszeg iránt érdeklődők száma is, illetve az átlagos hitelösszeg is emelkedett a Magyar Nemzeti Bank legfrissebb adatai szerint. A Cofidis reprezentatív kutatásának eredményei jól harmonizálnak a jegybanki adatokkal: az előző negyedévhez képest nőtt a felvenni kívánt átlagos hitelösszeg, 977 ezerről 1,1 millió forintra, és a személyi kölcsön továbbra is vezeti a fontolóra vett hitelek listáját a háztartások körében.
A dinamikus emelkedés miatt érdemes megnézni, mire költik a magyarok a felvett személyi hitelek összegét: az MNB statisztikái szerint a legnépszerűbb hitelcélok az autóvásárlás, illetve a lakásfelújítás és korszerűsítés. A Cofidis Hitel Monitor kutatás eredményei szerint ebben a kérdésben a háztartási gépek, berendezések beszerzése vezet, illetve kiderül, hogy egyre jelentősebb a családi kassza egyensúlyának fenntartása céljából felvett személyi kölcsönök népszerűsége is, a listán a lakásfelújítás és -korszerűsítés után a harmadik helyen áll.
Okos húzás-e hitelt felvenni?
A gazdasági helyzet és a hitelkamatok mellett a legfontosabb szempont mindig az egyéni élethelyzet és célok mérlegelése. Mindemellett különbséget kell tenni jó és rossz hitelfelvétel között, hiszen egy megfontolt döntéssel és az ideális kölcsön kiválasztásával potenciálisan növelhető a vagyonunk, vagy épp a hitelfelvétel segítheti jövedelemszerzési képességünket. Ezzel szemben egy értelmetlen felhasználással vagy rossz döntéssel éppen ellenkezőleg, jelentős, hosszú évekre kiható anyagi kárunk keletkezhet.
Még mielőtt konkrét lépéseket tennénk, érdemes tehát kellő információt szereznünk ahhoz, hogy jó döntést hozhassunk. Ehhez nélkülözhetetlen, hogy tudjuk, első lépésben honnan érdemes tájékozódni, mik azok hiteles források, amik leginkább a segítségünkre lehetnek.
Bizakodásra ad okot, hogy a Cofidis Hitel Monitor kutatásban résztvevők döntő többsége a bankoknál, pénzintézeteknél vagy épp független online összehasonlító oldalak, kalkulátorok, illetve internetes keresés segítségével igyekeznek többet megtudni az igényléssel kapcsolatban, és csak jóval kevesebben indulnak a közösségi média irányába, ha ilyesfajta döntés előtt állnak. Mindeközben azért nem elhanyagolható a közösségi média (Facebook, Youtube, Instagram vagy épp a TikTok) térhódítása, hiszen a magyarok 97 százaléka használja ezeket, és a felhasználók bizony megosztják egymás között a tapasztalataikat, véleményüket. Az ilyen módon tájékozódók a kutatás adati szerint azonban jogosan érzik, hogy nehéz kiszűrni, mely szereplők hitelesek, kinek érdemes adni a véleményére.
Hogyan lehetnénk tudatosabbak?
Nem vitás, hogy akkor járhatunk a legjobban, ha hiteles információk után nézünk, megfelelő időt fordítunk a tájékozódásra, és csakis szakértői segítséggel vágunk bele a jelentős pénzügyi döntések meghozatalába és az igénylési folyamatba. A pénzintézeti, vagy éppen egy bankfüggetlen pénzügyi szakértő bevonása mellett az összehasonlító kalkulátorok segítségével is számos lényegi információra derülhet fény.
Ezen platformok szerepe megkérdőjelezhetetlen abban, hogy rövid- és hosszú távon is segítse a magyarokat megfontolt és okos pénzügyi döntéseket hozni. Ezügyben igencsak biztató, hogy a kutatás szerint a legtöbbünknek például már határozott elképzelése van arról, mi is a teendő egy esetleges nem várt fizetésképtelenség, például az állás elvesztése esetén. A legtöbben (62%) eleve megelőznék a bajt hitelfedezeti biztosítás segítségével - így is felelős döntést hozva terveik megvalósulása érdekében.