Hitel Monitor

MENNYIRE BEFOLYÁSOLJA A CSOK ÉS A BABAVÁRÓ AZ INGATLANVÁSÁRLÁSI KEDVET?

Jóna Péter
Elit üzletkötő, Immo1 franchise partner, tanácsadó
2019. III.
Ingatlanosként az idei évben egyre sűrűbben kapjuk meg ezt a kérdést, hiszen a csapból is ez folyik, tele van vele a média. Mindenki valami nagy áttörést vár, ami megbolygatja a piacot. Ennek az egzakt megválaszolása azonban jövőre fog csak megtörténni, amikor már látjuk az idei statisztikai adatokat és kiderül, hogy emiatt többen vásárolnak-e vagy inkább az veszi igénybe, aki egyébként is vásárolt volna.

Van azonban egy fontosabb, és már érezhető vetülete ennek a kérdésnek:

„Mennyire változtatják meg a családi támogatások a párok gondolkozását a lakáspiacon?”

Nagyon.

Ahogy a kutatásban is látszik, a családot tervező párok jobban számolnak a költségeikkel, gondolkoznak életük átalakításán, igyekeznek minden lehetőséget figyelembe venni. Ezeket a gondolatokat csak erősítik a megkapható támogatások és az ezek által kinyíló lehetőségek is csábítóak.

Nem véletlenül szerepel az elsők között a lakás a prioritási listán, az egyik legkézzelfoghatóbb gondolat a „kelleni fog még egy szoba”. De azért azt a párhuzamot is tapasztaljuk, hogy akiknek már van gyerekük, azok könnyebben mondják, hogy „pár évig még elférnek ketten egy szobában”. Azt is látjuk, hogy végül sokkal kevesebben veszik igénybe ezeket a lehetőségeket, de nyilván nem is felel meg mindenki, illetve minden ingatlan a feltételeknek.

Egy külön cikk témája lehet majd a teljes képhez az albérletben élő párok, családok helyzete. Nekik talán a legfontosabbak ezek a konstrukciók, akár egyetlen lehetőségként tekintve erre a saját ingatlanhoz jutáshoz. Az adatokból is látszik, és a piaci tapasztalataink szintén alátámasztják, hogy ha családon belül megoldható a segítség, akkor még mindig ezt részesítik előnyben, ezt érzik biztonságosabbnak. A CSOK és Babaváró konstrukciók hatására azonban már nyitottabbak lettek a pénzügyi megoldások felé az emberek. A megkapható támogatások lehetősége elindítja azt a gondolatmenetet, amit a fogyasztóbarát hitelek kommunikációja csak erősít, így a banki konstrukciók sokkal egyértelműbbek lesznek, elérhetővé, elfogadható alternatívává válnak.

„Na de vajon tudják, hogy mibe vágnak bele?”

Egyre jobban.

Érezzük az ingatlanpiacon is azt a hatást, amit a kutatás is kimutat: nagyobb összeggel terveznek a gyerek születése előtt az emberek, mint amennyi a tényleges költségük végül lesz. Szerencsére ez pozitívan hat ki az ingatlanvásárlásra. Míg gyerek nélkül bátrabban vágnak bele egy magasabb, akár a lehetőségeik határát súroló törlesztőrészletbe is, a gyerekkel járó plusz felelősségtudat megzabolázza ezt a kockázatvállalásukat. Megfontoltabb, átgondolt döntést hoznak így a szülők, mert már nem csupán róluk, kettőjükről van szó.

Egyrészt ez jó irányba billenti a régi devizahitelek miatti „hitel=rossz” gondolkozást, és az emberek lehetőségként tekintenek a hitelre; másrészt a fix kamatozással, és a mai törvényi szabályozással biztonságos keretek között használhatják a hitelkonstrukciókat.

„Tehát hogy lehet felelős döntést hozni költözés kapcsán?”

Ha megvan az a gondolat, hogy a hitel lehet segítség, ahogy a CSOK és a Babaváró is, és ingatlant is akarunk venni, akkor keressünk meg szakembereket. A legfontosabb talán, hogy ezt már a tervezéskor tegyük meg, a szakmai tudásuk itt a legszükségesebb.

Ingatlan kapcsán a leglényegesebb pont, hogy tudnunk kell, milyen költségekkel számolhatunk a következő tíz-húsz évben, arról nem is beszélve, hogy egy jó alkuval milliókat is spórolhatunk. A jó szakember nem mondja meg mit tegyünk, hanem minden szükséges információt a rendelkezésünkre bocsájt, hogy alapos döntést tudjunk hozni, és emellett a legteljesebb képet mutatja meg, nem csak azt mondja, amit szívesen hallunk.

A felmérés rámutat egy fontos tényre, ami egy „kivárási” trend szintjén lassan begyűrűzik a lakáspiacra. Ugyanis a kutatás legnagyobb hányada az 56 százalék. Azaz a lakosság több mint fele bizonytalan az állami támogatásokkal kapcsolatban. Rengeteg élethelyzet adódhat, látjuk, hogy nincs két egyforma ügyfél, nem is kell mindenkinek igénybe venni a babaváró vagy CSOK hitelt, de nem szabad úgy döntést hozni, hogy nem ismerjük a lehetőségeinket és nem tudunk felelősségteljesen választani közülük.

Jóna Péter
Elit üzletkötő, Immo1 franchise partner, tanácsadó

2004-ben kezdte karrierjét a pénzügyi szakmában, biztosítási majd hitelezői területen szerzett tapasztalatokat. 2009-óta dolgozik az ingatlan piacon; saját befektetésekkel kezdte, befektetői tanácsadással folytatta. 2012-ben egy angol ingatlanbefektetőnél tanult, majd itthon végzett ingatlanközvetítői tevékenységet. 2014 óta az Immo1 csapatát erősíti értékesítőként, irodavezetőként és irodatulajdonosként.

További cikkek

Nincs karácsony hitel nélkül?

Nincs karácsony hitel nélkül? Vélemény

Nincs karácsony hitel nélkül?

Az elmúlt évek inflációja komolyan megterhelte a magyar háztartások pénztárcáját. A 2023-as év során az árak átlagosan 17,6 százalékkal emelkedtek a KSH adatai szerint, és bár idén az inflációs ráta várhatóan 4,5 százalék körülire csökkenhet, a megélhetési költségek még mindig magas szinten állnak. Az év utolsó hónapjaiban, különösen a november-decemberi időszakban, az ünnepek és az akciók (mint például a Black Friday) további kiadásokra ösztönzik a fogyasztókat, ami tovább növeli a pénzügyi terheket.

2024.11.07

Mintegy 100 ezer forintot szánnak a magyarok az idei karácsonyra

Mintegy 100 ezer forintot szánnak a magyarok az idei karácsonyra Kutatás

Mintegy 100 ezer forintot szánnak a magyarok az idei karácsonyra

Az ünnepekre átlagosan 102 ezer forintos kerettel számolnak a magyarok, akik pedig ajándékoznak, 46 ezer forintot költenének a meglepetésekre. Igazi zöld fenyő kevés család otthonát díszíti, a többség ugyanis már műfenyőt állít. A karácsonyi nagybevásárlást intézők 74 százaléka az ünnepi falatokhoz is szívesen választ majd saját márkás élelmiszereket – derült ki a Cofidis Hitel Monitor reprezentatív kutatásából.

2024.11.07

Jobb adni, mint kapni - avagy 4 tipp, hogy a karácsonyi ajándékozás örömmel teljen

Jobb adni, mint kapni - avagy 4 tipp, hogy a karácsonyi ajándékozás örömmel teljen Vélemény

Jobb adni, mint kapni - avagy 4 tipp, hogy a karácsonyi ajándékozás örömmel teljen

Ahogy közeleg az advent, egyre izgatottabban várjuk a karácsony ünnepét. Csakhogy a várakozás sokszor nemhogy örömmel, de rengeteg stresszel párosul. Tényleg jobb adni, mint kapni? Tippjeink segítségével bebizonyítjuk: van megoldás arra, hogy kiiktassuk a stresszfaktort, és ne csak a gyerekek számára legyen igazán meghitt a szeretet ünnepe.

2024.11.07