Hitel Monitor

Nem úgy élünk, ahogy tíz éve reméltük

Cofidis Hitel Monitor
2021. III.
A lakosság felének tíz éve sem volt és most sincs megtakarítása, a személyi kölcsönök összege folyamatosan emelkedik, a nők anyagi helyzete pedig látványosan rosszabb, mint a férfiaké. Míg a digitalizáció terén nagy volt az előrelépés az elmúlt évtizedben, a pénzügyeink nem a várakozásoknak megfelelően alakultak – derült ki a Cofidis Hitel Monitor reprezentatív, jubileumi kutatásából.

A nők rosszabbul élnek

A magyarok döntő többsége nem erre számított, amikor tíz évvel ezelőtt elképzelte, milyen lesz a pénzügyi helyzete ma. Csupán 17 százalékuk állítja, hogy bejöttek a várakozásai, 28 százalék jobbnak érzi az anyagi körülményeit, az emberek közel fele pedig csalódott: rosszabbul alakulnak a pénzügyeik, mint ahogyan azt egy évtizede tervezték.  

A Hitel Monitor kutatásunk szerint leginkább a 30 év alattiaknak volt anyagi értelemben pozitív meglepetés az elmúlt tíz év, a legnagyobb csalódás pedig a nyugdíj felé közeledőket érte.

A nemek között is jelentősek a különbségek a pénzügyek terén. A nők több mint fele állítja, hogy rosszabb az anyagi helyzete ma, mint ahogyan elképzelte tíz évvel ezelőtt, a férfiak közül ezzel szemben csupán 42 százalék csalódott. A megtakarításokkal is hasonló a helyzet: a nők 61 százalékának tíz éve sem volt és most sincs spórolt pénze, szemben a férfiak 39 százalékával.

  

Tanultunk a devizahitelből

Az elmúlt évtizedre visszatekintve a magyarok pénzügyi helyzetét nagyban befolyásolta a 2011-es devizaeladósodás és az azt követő kilábalási időszak. Erre a Cofidis Hitel Monitor jubileumi1 kutatásának eredményei is utalnak: a tanulságot nem csupán a devizahitelben érintettek vonták le. A magyarok fele állítja, hogy ma óvatosabb a pénzügyek terén és megtervezi a kiadásait, 40 százalékuk pedig többet próbál megtakarítani, mint tíz évvel ezelőtt. A szándék mellett a megvalósításban is van pozitív irányú változás, hiszen a lakosság nagyobb részének (40%) van most megtakarítása, mint 2011-ben (33%). Ugyanakkor a magyarok felének tíz évvel ezelőtt sem volt és most sincs félretett pénze.

Nyitottabban állunk a hitelekhez

“A könnyebb (akár online) ügyintézés, az egyszerűbb hitelfelvételi procedúra és a tény, hogy sokaknak nincs megtakarítása formálhatta a magyarok hitelekkel kapcsolatos véleményét, hiszen az elmúlt tíz évben 9 százalékkal 66 százalékra nőtt a hitelelfogadás mértéke, a negatív megítélés pedig 8 százalékponttal 29 százalékra csökkent a 2011-es állapotokhoz képest” – mondta el Nád-Kántor Marianna, a Cofidis márka-, és marketingkommunikációs vezetője.

Digitális téren, technológiai fejlődésben nagy volt az előrelépés az elmúlt évtizedben, a pozitív irányú változással a magyarok 63 százaléka értett egyet. Jó példa erre a pénzügyek online ügyintézése is, tízből hét ember tartja egyszerűbbnek a folyamatot napjainkban. A magyarok közel fele úgy gondolja, hogy a hitelfelvétel ma gyorsabb, mint 2011-ben.

A személyi kölcsönöket lakáscélra is fordítjuk

A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint az átlagos személyi kölcsönök összege folyamatosan növekedést mutat. A Cofidis Hitel Monitor kutatása rámutatott, hogy az elmúlt tíz évben közel ugyanannyian rendelkeztek személyi kölcsönnel, mint lakáshitellel. Azok közül, akik személyi kölcsönt vettek fel, 53% kezdett lakásfelújításba, 41%-uk vásárolt lakást, és több mint egyharmaduk új lakásba költözött. Arra a kérdésre válaszul, hogy az elmúlt egy évben milyen céllal vették fel a személyi kölcsönöket, a magyarok 21 százaléka a lakásfelújítást említette.

 

Cofidis Hitel Monitor

A Cofidis Hitel Monitor kutatásról: az adatok az Cofidis Hitel Monitor kutatásából származnak, melyet az NRC Marketingkutató és Tanácsadó Kft. készít 500 fős mintán online adatfelvétellel évente négy alkalommal. Az adatok a 18-69 éves magyar internetező lakosságra reprezentatívak.

További cikkek
Pénzügyi döntéseiben rugalmasabb az Y és a Z generáció?
Pénzügyi döntéseiben rugalmasabb az Y és a Z generáció? Kutatás
Pénzügyi döntéseiben rugalmasabb az Y és a Z generáció?

Az otthonról hozott példát még meghatározónak tartja, ám kevésbé adná azt tovább saját gyermekeinek az Y és a Z generáció. A baby boomerek mértékletesek, a fiatalok azonban már másképp gondolkodnak a pénzről: többet engednek meg maguknak, nyitottabbak az értéktálló befektetési formákra, és kevésbé szkeptikusak a hitelekkel – derült ki a Cofidis Hitel Monitor reprezentatív kutatásából.

2024.05.14
Legyél óvatos a pénzügyeidben – tényleg csak ez számít?
Legyél óvatos a pénzügyeidben – tényleg csak ez számít? Vélemény
Legyél óvatos a pénzügyeidben – tényleg csak ez számít?

Addig nyújtózkodj, amíg a takaród ér – hallottuk szüleinktől és mondjuk el a gyerekeinknek. De biztos, hogy a pénzügyi óvatosság az egyetlen tudás, amit érdemes átadnia egyik generációnak a másik számára?

2024.05.14
Ami a hálószobatitkoknál is nagyobb tabu: „te mennyit keresel?”
Ami a hálószobatitkoknál is nagyobb tabu: „te mennyit keresel?” Vélemény
Ami a hálószobatitkoknál is nagyobb tabu: „te mennyit keresel?”

Társadalmi interakcióink máig tele vannak tabutémákkal, az egészségügyi problémákra, a hálószobatitkokra vagy az ember hitére egyenesen illetlenség kerek-perec rákérdezni. Mégis van egy téma, amitől talán mindennél jobban feszengünk: ez pedig az anyagiak, pontosabban a fizetés kérdése. Ha erre terelődik a szó, hárítunk, hebegünk-habogunk, magyarázkodunk, vagy csak azt valljuk be, hogy elégedettek vagyunk-e az összeggel. Szégyelljük, ha túl alacsony, ha pedig túl magas, a feszültségek elkerülése érdekében hallgatunk róla – hát még, ha munkálkodik bennünk egy jó adag imposztorszindróma!

2024.05.14
{FOOTER_JS}