Hitel Monitor

„Egy kenyér törlesztés, egy kenyér kölcsönbe”

Kozma-Vízkeleti Dániel
kiképző család-pszichoterapeuta, klinikai szakpszichológus, történész
2023. III.
Minden reggel betér a gazda a falusi boltba, és vásárol három kenyeret – szól a régi mese. Egyszer aztán új eladó érkezik az üzletbe, aki kíváncsian megkérdezi: miért hármat? Mire a gazda így válaszol: egyet kölcsönbe adunk, eggyel adósságunkat törlesztjük, egyet magunk fogyasztunk.

Tovább érdeklődik az eladó: nohát, hogyan van ez? A gazda válasza a nemzedékek kapcsolatának parabolája: egyet a gyermekeinknek adunk – ez kölcsönbe megy. Egyet a szüleinknek – ezzel törlesztjük adósságunkat. Egyet pedig saját szükségleteinkre fordítunk – fejti ki a gazda, hitet téve amellett, hogy az öngondoskodás lényeges érték mivolta nem újkeletű kulturális vívmány.

A család érzelmi, kulturális, jogi, társadalmi, fogyasztási és gazdasági egység. Ezen funkciók átszövik a családi kapcsolatokat, kölcsönösen befolyásolják egymást: ha bármelyikről megfeledkezünk, könnyen dől a többi is. Az egyes nemzedékek eltérő hozzáállása a pénzügyekhez a generációs sajátosságokon túl eltérő családi szerepeikből fakad. A „szendvicsgeneráció” beszorult az idősödő nagyszülői nemzedék, akikről gyakran MÁR gondoskodni szükséges, és az önérvényesítésben igen aktív ifjú nemzedék közé, akikről MÉG gondoskodni szükséges – úgy, hogy mindeközben a középgeneráció saját igényeiről is méltó módon kíván gondoskodni.

Stabilitás kontra változás

A családok két legalapvetőbb lélektani szükséglete a biztonság iránti igényük és az alkalmazkodás iránti vágyuk. Ebből fakadóan két központi jelentőségű életfeladatuk a biztonságérzetük megalapozása állandó, kiszámítható, tervezhető, stabil dolgok megteremtése által, illetve a rugalmas alkalmazkodás a mindennapok változásaihoz, a nagyobb életfordulókhoz, a fejlődéshez, az újdonságok megtapasztalásához.

A két alapvető szükséglet és életfeladat pont ellentétei egymásnak. A családok így mérleghintán ülnek: hol a kiszámíthatóságot, állandóságot hangsúlyozzák, hol pedig merészen belevágnak eddig meg nem tapasztalt megoldások keresésébe. Napjaink életstílusában sajátosan nehezíti a mérleghinta ritmusának eltalálását, hogy extrém mértékben változáshangsúlyú kultúrában élünk, a változások szinte idegrendszerünk számára is követhetetlen gyorsasággal követik egymást, túlterhelve mindannyiónkat.

Döntéshelyzetben a középső nemzedék

Sarkalatos pontja a családi munkamegosztásnak a döntések meghozatala. Akik begyűjtik a szükséges információkat, mérlegelik őket, ezzel pedig felvállalják a döntés és következményeinek felelősségét is. Hagyományos családmodellben általában a szülőpár alkotja a döntéshozói alrendszert, döntéseik kihatnak a leszármazó gyermeki, és gyakran a felmenő, azaz nagyszülői alrendszer életére is.

Az egyes nemzedékek időben eltolva ugyanazokon az életszakaszokon mennek keresztül. Noha egy teljes életút során mindannyian megtapasztalják ugyanazokat a kihívásokat, egy időben az egyes generációk eltérő módon látják a helyzetet, eltérő igényeik, eltérő megoldáskeresési eszköztáruk van. Szembetűnő napjainkban, így a hétköznapi beszélgetések gyakori, indulattelített témája az egyes nemzedékek tempója, illetve az életszínvonalhoz, erőfeszítésekhez vagy késleltetéshez való hozzáállása.

A középső, aktív, kereső nemzedék egyfajta átmeneti időszakban élve igyekszik összebékíteni és kiszolgálni az eltérő igényeket. A felelősségvállaló nemzedék megküzdési eszköztárát mutatja a Cofidis Hitel Monitor kutatás eredményei között, hogy a hiányzó anyagi erőforrásokat mennyire változatos forrásokból igyekeznek pótolni. Családpszichoterapeutaként szívmelengető számomra, hogy a lehetőségek között olykor helyet kaphat a családi/baráti, nem-hitel jellegű segítség is.

Egyensúlyra törekedve

Tavasztól télig, újévtől szilveszterig, tanévkezdéstől tanévkezdésig, nyaralástól nyaralásig. A családok, közösségek, kultúrák életének természetes váltófázisai közül legismertebb a természet ciklusaihoz igazodó év. Így strukturáljuk az időt, tervezzük a belátható időtávot. Ahogy a különböző életciklusok, az év eltérő időszakai is különböző feladatok elé állítják a családi döntéshozókat. A közelgő ősz leglényegesebb életfeladatai a tanévkezdés feneketlen puttonynak tűnő szükségletei, a közelítő hidegre való felkészülés ruhák, háztartási eszközök beszerzésével vagy a fűtésre szánt összeg előteremtésével, valamint majd az év végi ünnepkörre való készülés – amire a bevásárlóközpontok már szeptemberben elkezdenek emlékeztetni. Mindezek a Cofidis Hitel Monitor legfrissebb felmérésének tanulsága szerint egy költési hullámot indukálnak, amely bizony ki tudja billenteni egyensúlyából a családi rendszert. Az egyensúlyvesztés ezesetben persze legkevésbé ott fenyeget, ahol a megtakarítás révén hozzáférhető tartalékok is rendelkezésre állnak.

Szeretjük magunkat tudatos döntéshozónak tudni. Az embertudományok kutatásaiból ismerjük ennek korlátait is. A korlátok pedig figyelmeztetnek bennünket arra, hogy érdemes erőfeszítéseket tennünk ezen tudatosság fokozása, a tervezhetőség, állandóság megteremtése, végső soron az olykor elveszni látszó biztonságérzetünk megalapozása érdekében.

Kozma-Vízkeleti Dániel
kiképző család-pszichoterapeuta, klinikai szakpszichológus, történész

Bő két évtizede rendszerszemléletben dolgozik. Egészségügyben, humánerőforrás-fejlesztésben és oktatásban szerzett tapasztalatait ötvözve tart előadásokat szakmai és érdeklődő laikus közönség számára egyaránt – az utóbbi néhány évben több mint ötszázat. Szakcikkei és könyvfejezetei mellett heti rendszerességű média-szereplései teszik lehetővé, hogy hivatása tapasztalatait megossza. A Károli Gáspár, az ELTE és a Semmelweis Egyetemek oktatója.

További cikkek

Nincs karácsony hitel nélkül?

Nincs karácsony hitel nélkül? Vélemény

Nincs karácsony hitel nélkül?

Az elmúlt évek inflációja komolyan megterhelte a magyar háztartások pénztárcáját. A 2023-as év során az árak átlagosan 17,6 százalékkal emelkedtek a KSH adatai szerint, és bár idén az inflációs ráta várhatóan 4,5 százalék körülire csökkenhet, a megélhetési költségek még mindig magas szinten állnak. Az év utolsó hónapjaiban, különösen a november-decemberi időszakban, az ünnepek és az akciók (mint például a Black Friday) további kiadásokra ösztönzik a fogyasztókat, ami tovább növeli a pénzügyi terheket.

2024.11.07

Mintegy 100 ezer forintot szánnak a magyarok az idei karácsonyra

Mintegy 100 ezer forintot szánnak a magyarok az idei karácsonyra Kutatás

Mintegy 100 ezer forintot szánnak a magyarok az idei karácsonyra

Az ünnepekre átlagosan 102 ezer forintos kerettel számolnak a magyarok, akik pedig ajándékoznak, 46 ezer forintot költenének a meglepetésekre. Igazi zöld fenyő kevés család otthonát díszíti, a többség ugyanis már műfenyőt állít. A karácsonyi nagybevásárlást intézők 74 százaléka az ünnepi falatokhoz is szívesen választ majd saját márkás élelmiszereket – derült ki a Cofidis Hitel Monitor reprezentatív kutatásából.

2024.11.07

Jobb adni, mint kapni - avagy 4 tipp, hogy a karácsonyi ajándékozás örömmel teljen

Jobb adni, mint kapni - avagy 4 tipp, hogy a karácsonyi ajándékozás örömmel teljen Vélemény

Jobb adni, mint kapni - avagy 4 tipp, hogy a karácsonyi ajándékozás örömmel teljen

Ahogy közeleg az advent, egyre izgatottabban várjuk a karácsony ünnepét. Csakhogy a várakozás sokszor nemhogy örömmel, de rengeteg stresszel párosul. Tényleg jobb adni, mint kapni? Tippjeink segítségével bebizonyítjuk: van megoldás arra, hogy kiiktassuk a stresszfaktort, és ne csak a gyerekek számára legyen igazán meghitt a szeretet ünnepe.

2024.11.07